Thursday | 20.06.19

Time Items
All day
 
6pm
18:00
7pm
8pm
Close
Monthly Screenings

July 5th-14th, 2007

Opening Film: Ratatouille, Dir. Brad Bird

Guests: Danny Dimbort, Avi Lerner, Azize Tan, Ulrike Ottinger, Wouter Barendrecht, Ehud Bleiberg, Susanne Bier, Jane Birkin, Phillipe Blasband, Jeffrey Blitz, Charles Burnett, Saverio Costanzo, Paul Cronin, Craig A. Emanuel, Neil Friedman, Sisse Graum Jørgensen, Anders Thomas Jensen, Dieter Kosslick, David Kustow, João Moreira Salles, Fabrizio Mosca, Michele Ohayon, Jeff Pulver, Michel Reilhac, David Thompson, Marit van den Elshout, Răzvan Vasilescu, Sean Welch

Awards for Israeli and International Cinema: 

The Wolgin Award - Best Israeli Feature:

The Band's Visit directed by Eran Kolirin 

The Special Jury Prize:

Mushon Salmona for his film Vasermil

The Wolgin Award - Best Israeli Documentary:

Children of the Sun directed by Ran Tal

Special Mention:

Citizen Nawee by Nissim Mossek
A Fool's Dream by Dan Syrkin, Ido Bahat

Best Short Film:

Roads directed by Lior Geller

Special Mention:

Ketem by Alla Sheraeir
Pathways by Hagar Ben Asher 

Drama Award in Memory of Anat Pirchi

Reds by Amir Manor

In The Spirit of Freedom Award - Best Feature Film:

Persepolis by Marjane Satrapi and Vincent Paronnaud 

In The Spirit of Freedom Award Best Documentary:

Crossing Borders directed by Bilal Yusef

The Jewish Experience Awards - The LIA Award for films dealing with Jewish Heritage:

Comme un Juif en France – Being a Jew in France by Yves Jeuland 

Special Mention:

Making Trouble – Three Generations of Funny Jewish Women, by Rachel Talbot

The Jewish Experience Awards The Yad Vashem Chairman's Award:

Steal a Pencil for Me by Michèle Ohayon

Special Mention:

I Have Never Forgotten You: the Life and Legacy of Simon Wiesenthal, by Richard Trank
Spell Your Name, by Sergey Bukovsky

The Experimental Film Competition held by the Jerusalem Cinematheque and Hazira Performance Art

The Man with the D.V Camera Causes Trouble to the Man with the Film Camera by Avishay Sivan

The Forum for the Preservation of Audio-Visual Award

The Children of the Sun, by Ran Tal

The Other Israel Prize for a film that furthers awareness and challenges conventions about the Arab citizens of Israel

Crossing Borders, by Bilal Yusef 

Life Achievement Award:

Ermanno Olmi

Achievement Award:

Avi Nasher
Michael Shvily
Katriel Schory
Danny Dimbort
Avi Lerner

International titles include::

After the Wedding Dir. Susanne Bier 

Andy Warhol: A Documentary Film Dir. Ric Burns 

Boxes Dir. Jane Birkin 

California Dreamin’ (Endless) Dir. Cristian Nemescu 

Changement D’Adresse Dir. Emmanuel Mouret 

Comme un Juif en France Dir. Yves Jeuland 

Control Dir. Anton corbin 

Delirious Dir. Tom DiCillo 

Deux Jours A Paris Dir. Julie Delpy 

The Devil came on a Horseback Dir. Annie Sundberg, Ricki Stern 

Dixie Chicks: Shut Up & Sing Dir. Barbara Kopple, Cecilia Peck 

Half Nelson Dir. Ryan Fleck 

The Host Dir. Bong joon-ho 

I’m a Cyborg, But That’s OK Dir. Park Chan-wook 

In the Beginning was the Image: Conversations With Peter Whitehead Dir. Paul Cronin 

In Memory of Myself Dir. Saverio Costanzo 

Interview Dir. Steve Buscemi 

Joe Strummer: The Future is Unwritten Dir. Julien Temple 

Manufacturing Dissent Dir. Debbie Melnyk, Rick Caine 

Norman Mclaren - The Retrospective 

One Day in People’s Poland Dir. Maciej J. Dryges 

Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience Dir. Richard E. Robbins 

Paprika Dir. Satoshi Kon 

Persepolis Dir. Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud 

Rocket Science Dir. Jeffrey Blitz 

Steal a Pencil for Me Dir. Michele Ohayon 

Suely in the Sky Dir. Karim Aïnouz 

Taxidermia Dir. György Pálfi 

Woman on the Beach Dir. Hong Sang-so 

Wristcutters: A Love Story Dir. Goran Dukic 

XXY Dir. Lucía Puenzo