שני | 14.10.19

שעה פריטים
All day
 
4pm
16:00
6pm
18:00
18:00
8pm
סגור
לתכנית החודשית
ברונו לידקה: הרוצח שהפחיד את גרמניה הנאצית
השטן מכה בלילה
בימוי: רוברט זיודמק | 97 דקות

הקרנות נוספות של הסרט

הסרט השטן מכה בלילה עוסק באחת מחקירות המשטרה המוזרות ביותר בהיסטוריה המודרנית. המקרה שהסעיר את גרמניה הנאצית בזמן מלחמת העולם השניה כלל רוצח סדרתי לא מזוהה, משטרה מבולבלת וקרועה בין נאמנויות שונות, מאבקי יוקרה בין ה־SS ומוסדות החוק, ושעיר לעזאזל אחד שמבלי לדעת שיחק את “תפקידו” בצורה מושלמת. הבמאי היהודי רוברט זיודמק, שחזר לגרמניה לאחר מלחמת העולם השניה מהגלות בהוליווד, בחר במקרה הזה כבסיס לסרט שהוא משל על הנציונל־סוציאליזם. שלטון המבוסס על שקר ואלימות, כך מראה הסרט, דורס גם את “העומדים מהצד”, האנשים “הפשוטים” המתעקשים לחיות חיים “נורמאליים” אפילו לנוכח המלחמה וזוועותיה. באמצעות תאור מורכב של הדמויות שלקחו חלק בחקירה, זיודמק מראה שחיים נורמליים תחת משטר טוטליטרי הם אשלייה בלבד: לא ניתן לצפות לצדק והגינות במערכת שהחוק משמש בשבילה כמכשיר לשימור הכוח, ותו לא.

לפני הסרט תערך שיחה בין עופר אשכנזי ואקסל דוסמן (באנגלית). מחקרו של דוסמן על הרוצח הסדרתי בגרמניה הנאצית שם דגש על האופנים השונים בהם “מכרה” התקשורת את המקרה לצרכניה בגרמניה: בזמן הרייך השלישי ובשלבים שונים לאחריו. מחקרו של אשכנזי עוסק ביוצרים יהודים שחזרו לגרמניה לאחר המלחמה והשפיעו על זכרון הנאציזם. השיחה תתייחס למקום של חקירת הרצח, ושל הסרט, בהיסטוריה של הנאציזם ושל גרמניה המערבית.

מערב גרמניה 1957 | 97 דקות| גרמנית | תרגום לעברית

ברלין 1944. קצין משטרה חוקר מקרה רצח ומוצא עדויות לרוצח סדרתי. כאשר קצות החוטים מובילים אותו לחשוד, הוא מגלה לפתע כי הגורמים במשטרה ובממשל הנאצי מנסים לשבש את עבודתו ולמנוע את פרסום האמת. רוברט זיודמק היהודי ברח מגרמניה בשנות השלושים, והיה לאחד מבמאי הנואר הגדולים של הוליווד, הרבה בזכות ההכשרה בקולנוע האקספרסיוניסטי. אחרי המלחמה חזר לגרמניה וב”השטן מכה בלילה” הוא מביים, על בסיס מקרה אמיתי, נואר משוכלל שמציג את הדרך האכזרית שבה השלטון מעקם את האמת לטובת שמירה על כוחו ודימויו.