שלישי | 20.11.18

שעה פריטים
All day
 
4pm
16:00
6pm
18:00
18:00
8pm
סגור
לתכנית החודשית

מבט על הקולנוע הנורדי

במחזה מאת דייוויד הייר, המחזאי הבריטי הנודע, כאשר אשת דיפלומט נדרשת לתאר את עלילת סרטו החדש של “הבמאי הנורווגי ההוא”, אינגמר ברגמן, היא מסכמת: “יש שם אישה שבזה לבעלה”. ברגמן הוא כידוע שוודי, והייר חד ההבחנה מעיר בשנינות יתרה לא רק על מוגבלות היכולת שלנו לקרוא רבדים עמוקים של תרבויות אחרות אלא גם להבחין ביניהן.

סינמטק הרצליה חוגג השנה עשור לקיומו. בשיתוף עם שגרירויות דנמרק, נורווגיה, פינלנד ושוודיה, אנו מבקשים להציג את יופייה של התרבות הנורדית, שיש התופסים אותה בטעות כאפלולית, ולהגיש את המהדורה הראשונה של “מבט על הקולנוע הנורדי”. התוכנית האמנותית כוללת כעשרים סרטים שונים, המייצגים 66 שנה של קולנוע עשיר ומרתק. אף שאי-אפשר להציג את מלוא מורכבותו במהדורה אחת, בחרנו להקרין יצירות חדשות לצד יצירות ישנות מתקופות שונות.

הבחירה בסרטים מארבע מדינות שונות יצרה קשרים חדשים ומרתקים בין יצירות שונות. למשל, “הנערה מהצפון” העכשווי ו”האיילה הלבנה” עוסקים שניהם בשבט הסאמי ומציגים מבט פמיניסטי חריף; “רכבות לילה” ו”עליית ולהאלה” רבי-התחבולות הקולנועיות מעמידים תמרור עצור בפני עליית הפשיזם; “סאראבנד”, “אנטיכרייסט” ו”להישאר בחיים” (שאינו מהסס לעקוץ את סרטיו של המאסטר השוודי) מנתחים בסכין חדה את מורכבות היחסים בין נשים וגברים (הנגיעות וכו’...); ו”רגע בשדה” העדין ו”הכנס את האדם הנכון” המצמרר מציגים שניהם סיפורי אהבה בין בני לאומים שונים ותוהים על היכולת לממשם. יכולנו להמשיך ולמצוא כך קשרים נוספים, אבל אנו מעדיפים לשמוע עליהם דווקא מכם, הצופות והצופים.

לסיום, שנת 2018 היא שנת מוזיקת המטאל. כיוון שאנו אוהבי מוזיקה מושבעים, טרחנו והזמנו את יוצרי הקומדיה המטורפת “מסע כבד” לביקור בארצנו, שבה גם החורף הוא שמשי, כדי שירעישו קצת באוזניכם ובאוזני השכנים.

שלכם,

צוותי סינמטק הרצליה והשגרירויות

תלמה

בימוי: יואכים טרייר
| 116 דקות

סטודנטית מופנמת שהתחנכה בסביבה דתית נאלצת להתמודד עם התעוררות מינית המקנה לה כוחות-על טלה-קינטיים. עליה ללמוד כיצד לשלוט ביכולותיה הפרועות לפני שיהיה מאוחר מדי. סרטו החדש של יואכים טרייר ("אוסלו, 31 באוגוסט") הוא יצירה מסוגננת המצולמת לעילא ומבוימת ביד אמן חדה ומדויקת.

עיוורת

בימוי: אסקיל ווגט
| 96 דקות

מאז שהתעוורה משקיעה אינגריד זמן ניכר בכתיבת סיפור אודות אם חד הורית והמחזר הביישן שלה. “עיוורת” הוא אחד הסרטים הגדולים של השנים האחרונות: יצירה מושכת ומתעתעת שעוסק בגבולות שבין בדיון למציאות ובין אהבה לתשוקה. 

קון טיקי

בימוי: יואכים רונינג, אספן זנדלברג
| 118 דקות

מסעו של החוקר תור היידראל, אשר חצה בשנת 1947 את האוקיינוס השקט יחד עם עוד חמישה ימאים על גבי רפסודה רעועה, זוכה לעיבוד קולנועי מרשים וסוחף שהיה מועמד לפרס הסרט הזר הטוב ביותר ב־2013.

ההקרנה בנוכחות במאי הסרט יוסו לאאציו ויוקה וידגרן

מסע כבד

בימוי: יוסו לאאציו, יוקה וידגרן
| 92 דקות

סרט מסע מצחיק נורא, העוקב אחר הדרך לצמרת של חברי להקת מטאל לא מוכרת. המסע כולל שוד קברים, התחברות להוויה הוויקינגית, ותקרית דיפלומטית שיכולה להוביל למלחמה בין פינלנד לנורבגיה. שעה וחצי של מוסיקה מפוצצת והומור דק.

להישאר בחיים

בימוי: שרלוט בלום
| 83 דקות

אחרי שמריאן מגלה שבן זוגה בוגד בה עם בחורה צעירה היא מגלה שהחיים לבד יכולים להיות מהנים הרבה יותר. בסיוע דיאלוגים שנונים ופסקול עם מיטב להיטי הסבנטיז “להשאר בחיים” הוא צ’יק־פליק מתוק ומשעשע.

רגע בשדה

בימוי: מיקו מאקלה
| 108 דקות

אחרי השהות בקמפוס פריזאי תוסס, ריקנותו של אזור הספר הפיני, משרה על ליוי תחושת מועקה. את ימיו הוא מעביר בניסיון לעזור לאביו לשפץ את ביתם הישן ולעזרתם בא טארק, מהגר צעיר ממוצא סורי. מרגע לרגע, ומזריחה לשקיעה נרקם קשר עמוק בין שני הצעירים שמתמסרים אחד לשני בגופם ובנשמתם. 

האיילה הלבנה

בימוי: אריק בלומברג
| 74 דקות

אגדה על אישה לאפית אשר אינה מרוצה מחיי נישואיה. ביקור אצל שמאן מקומי אינו מביא מזור למכאוביה אלא הופך אותה לאיילה ערפדית. “האיילה הלבנה” עוסק באופן שבו התשוקה המינית הנשית מובילה להשלכות טרגיות. אלא שכאן המהלך הזה מתורגם לסרט מהמם ביופיו. 

שבת 08.12.18 08.12.18
11:30
11:30
סינמטק 1
סינמטק 1
2018-12-08 11:30:00 2018-12-08 12:50:00 Asia/Jerusalem הסיפור המופלא על אגס ענק <p>הסרט יוקרן בתרגום לעברית וילווה מתחילתו ועד סופו על-ידי המספרת גלית רויכמן, אשר תלמד את הילדים כיצד צופים ונהנים מסרט גם כשלא מבינים את שפתו. </p><p>מועדון הסרט הטוב לכל המשפחה</p><p>כל שעליכם לעשות בכדי להצטרף למועדון הוא למלא את טופס ההצטרפות, ולהנות מדי אירוע מכרטיס כניסה ב-10 ₪ ופופקורן 10 ₪ <a href="https://drive.google.com/open?id=1wQRoWHP1zEk4_T90y1dszFXghZm8tmuqQ1357C4qRRk" target="_blank" rel="nofollow">לקבלת ההטבה והצטרפות לרשימה &gt;&gt;&gt;</a></p> Cinematheque Jerusalem Cinematheque
הסרט יוקרן בתרגום לעברית וילווה מתחילתו ועד סופו על-ידי המספרת גלית רויכמן, אשר תלמד את הילדים כיצד צופים ונהנים מסרט גם כשלא מבינים את שפתו. 

הסיפור המופלא על אגס ענק

בימוי: פיליפ איינשטיין ליפסקי, אמלי נאסבי פיק, ירגן לרדאם
| 80 דקות

סוֹלבּי היא עיירה שלווה ומנומנמת, אך הכול משתנה כשראש העיר נעלם בנסיבות מסתוריות. ערב אחד, שני חברים, מיצ'וֹ וסבסטיאן, מוצאים בחוף הים בקבוק ובו הודעה מראש העיר: הוא נמצא באי מסתורי וגילה תגלית מפתיעה. מיצ'ו וסבסטיאן יוצאים למסע מלא הרפתקאות כדי למצוא את ראש העיר ולהחזירו הביתה.