שני | 10.12.18

שעה פריטים
All day
 
11am
11:00
7pm
9pm
סגור
לתכנית החודשית

מחווה ליונתן בר גיורא

לראשונה בחרו הסינמטקים לקיים רטרוספקטיבה ליוצר ישראלי שאינו במאי או צלם, ולהפנות זרקור לשדה יצירה קולנועי שאינו זוכה להערכה הראויה – מוזיקה מקורית למסך. בחרנו להקדיש את המחווה לדמות הכי פורה ופעילה בתחום בארץ – המלחין יונתן בר גיורא. בר גיורא, יליד 1962, ירושלים, הוא פסנתרן, מלחין ומעבד ישראלי שאת עיקר פרסומו רכש בשני מסלולים: כמפיק מוזיקלי ומלחין, שעבד בין השאר עם ריקי גל, מאיר בנאי, מירי מסיקה ויוסי בנאי (בשלושת אלבומיו האחרונים). כן הלחין מוזיקה מקורית ללמעלה מ-100 (!) סרטים וסדרות ישראלים, בהם “ההסדר”, “אביבה אהובתי”, “הכוכבים של שלומי”, “קרוב לבית”, “העולם מצחיק” והסדרות “מעורב ירושלמי”, “סאלח פה זה ארץ ישראל” ו”אבודים”. בין השנים 2011-2015 שימש כראש מסלול פסקול והלחנה לסרטים במחלקה לקולנוע של המכללה האקדמית ספיר, שם הוא ממשיך ללמד כמרצה בכיר. לחניו מגוונים ומושפעים ממוזיקה מזרחית, ג’אז, רוק ומוזיקה אלקטרונית. בשנת 1993 כתב (בשיתוף עם אתגר קרת) והלחין את “מבצע אנטבה – המחזמר” שזכה בפרס ההצגה הטובה בפסטיבל עכו. מ-1995, אחרי שהלחין סרט קצר של בועז רימר, “דבק מטורף”, התחיל לכתוב מוזיקה לסרטים וכיום הוא אחד המלחינים המבוקשים והפורים של הקולנוע והטלוויזיה הישראליים. החודש נקרין 11 סרטים שיונתן הלחין ונבחרו בשיתוף עמו לייצג את עבודתו, וגם סרט אחד בו היה תסריטאי שותף. בין הסרטים שיוקרנו ישובצו גם קטעים קצרים ממבחר עבודות מוזיקליות של בר-גיורא. אשר חלקן יוקרנו במסגרת זו בהקרנת בכורה.

“לצד ההתרגשות האישית מהמחווה הסינמטקית, אני שמח מאד גם על הפניית הזרקור הכללית, בפעם הראשונה במסגרת כזו, לאגף קולנועי חשוב מאין כמוהו שנשאר לרוב מאחור – פס הקול. המאמץ העצום שמושקע בכל צליל שמתנגן בסרטים נועד כמובן קודם כל להביא לכך שהמוזיקה תוטמע בצורה הטובה ביותר בנראטיב הקולנועי, אבל ההיטמעות הזו גורמת פעמים רבות לכך שהקהל, השקוע כולו ביצירה השלמה, אינו מבחין באינספור הפרטים הצליליים שעוטפים את הסרט. אני מקווה שהפוקוס הזה יעורר את תשומת הלב הרצויה לאספקט קולנועי מרתק ,עליו אני עמל בלי הפסקה כבר שנים ארוכות” – יונתן בר גיורא

אתה מת רק פעמיים

יוצרי הסרט: יאיר לב, דוד דרעי
| 92 דקות

מי גנב את זהותו וסיפור חייו של ארנסט בכינסקי, סבו של הבמאי? מותחן דוקומנטרי חושף אדם שחי עם משפחת בכירים באס.אס והתמנה במרמה לנשיא קהילה יהודית באוסטריה. פיתולי העלילה, השילוב בין רצינות להומור, והמפגש הטעון בין צאצאי יהודים ונאצים מתגבשים לסרט תיעודי חד פעמי שלא תרצו להחמיץ. 

טהורה + נשות החופש

טהורה - סרט הביכורים המוצלח של ענת צוריה מציע מבט נדיר וייחודי אל עולם של זוגיות ומיניות דתית / נשות החופש - מספר את סיפורן של נשים שנרצחו בשם המושג המפוקפק “כבוד המשפחה”

הכוכבים של שלומי

בימוי: שמי זרחין
| 95 דקות

סרטו השלישי של שמי זרחין הוא קומדיה משפחתית טובת לב שבמרכזה אושרי, נער בן 17, שצריך לבחור בין שגרת החיים בעיירה הקטנה ובחיק משפחתו, לבין מימוש כשרונותיו כנער מחונן בפנימיה. 

לאחר ההקרנה שיחה עם המלחין יונתן בר גיורא. משוחח: בנימין פרידנברג

ילדי פרא

בימוי: טל פסס
| 52 דקות

מתחת לאדמה, במקלט נטוש בירושלים, "ילדי הפרא" ממציאים דמויות מסמרות שיער ודימויים פנטסטיים. הנערים, דור שני לאמנים-מהגרים מברית-המועצות, יוצרים סרטי אנימציה רדיקליים ומנסים למצוא באמנות מפלט מפני העולם העוין שבחוץ.

כרטיסים: 15 ₪ / מנויים: כניסה חופשית

חתה יסבח סבח (עד שיגיע מחר)

בימוי: דוד דרעי
| 65 דקות

שבוע דרמטי ומכריע בחייה של ליליאן אלמקייס, בעלת סלון כלות בעיירה דרומית. במהלך השבוע היא מתמודדת עם שפיותה ההולכת ומתרופפת של אִמה המזדקנת, עם משבר בחיי הנישואין של בִתה ועם מחזר לא קרוא שמאיים על בדידותה המזהרת. 

מאה ילדים שלי

בימוי: עמליה מרגולין, אושרה שוורץ
| 70 דקות

אביב 1945. לנה קיכלר, אשה צעירה ובודדה ששרדה את המלחמה, מגיעה אל בית הוועד היהודי בקרקוב. שם היא מגלה עשרות ילדים ניצולים בני 3-15. בסבלנות אין קץ ותוך קבלה מוחלטת של הילדים משיבה לנה את הילדות לחייהם ואת הילדים לחיים. 

חוצלארץ + פרצוף של פוקר

חוצלארץ - יומיים בחייו של סמי, צעיר מיואש בן 30, שחברתו עוזבת אותו, אחותו מתחתנת ולאביו האלמן יש פתאום חברה שלא ידע עליה / פרצוף של פוקר - כבר 16 שנה מתכנסים אנה ואלכס ושלושה זוגות חברים קבועים למשחק הפוקר השבועי. בעיות הזכרון של אלכס מתחילות להחריף, והחברים מחליטים להצביע האם יהיה על אלכס לפנות את מקומו. אנה יודעת שאם יפסידו, יאבד אלכס את טעם החיים. היא לובשת את פני הפוקר שלה ויוצאת למלחמה.

לעולם בעקבות הספארקס

בימוי: פנחס שץ
| 56 דקות

עם הגיעו לגיל 50 יוצא הבמאי לחקור את האובססיה שלו ללהקת הרוק האמריקאית “ספארקס” הוא עורך מסע בארבע יבשות ופוגש מעריצים ומעריצות מכל קצוות תבל, ביניהם מוסיקאים מפורסמים מהעולם (כולל טוני ויסקונטי, המפיק של דיויד בואי, ואגדת הפאנק ג’לו ביאפרה) ושלל טיפוסים אקסצנטריים התוצאה היא קומדיה תיעודית מוסיקלית.