שלישי | 28.01.20

שעה פריטים
All day
 
11am
11:00
6pm
18:00
8pm
20:00
סגור
לתכנית החודשית

מפסטיבל 48 מ”מ

48 מ"מ, פסטיבל "סרטים בעקבות הנכבה" של עמותת זוכרות נערך זו השנה השישית בישראל ומְקַבֵּץ יצירות קולנועיות העוסקות בנכבה ובסוגיית הפליטים הפלסטינים מזוויות, מקומות ותקופות שונות. החשיפה החדשה או מחודשת לאירועים היסטוריים ועכשוויים מעודדת חשיבה על המרחב בו אנחנו חיים ולדמיין את עתידו. סינמטק ירושלים מציג השנה ממיטב הסרטים שהוקרנו בפסטיבל האחרון.

לצד התוכנית המצומצמת, המוצגת גם היא החודש, הבוחנת את גבולות חופש הביטוי ושאלת "הנאמנות בתרבות" ברחבי העולם, הסרטים שלפנינו מאתגרים גם את הקהל הישראלי ומביאים למסך סיפורים ודעות שאינם נמצאים בלב הקונצנזוס ונתונים במרכז הויכוח הציבורי. בתוכנית זו נקרין סרטי אנימציה, עלילה ותעודה של יוצרים ישראלים, פלסטינים ומרחבי העולם. סרטים אלו מוכיחים שוב כי בכוחו של הקולנוע לאפשר לנו לחוות את העולם גם מנקודות מבט אחרות, רחוקות ושונות, באמצעותן אנו חופשיים לראות את האחר ולבחון מחדש את הנחותינו המוקדמות.

לאחר ההקרנה שיחה עם השחקן מוחמד בכרי

המגדל

בימוי: מאטס גרורוד
| 74 דקות

וורדי בת ה־11 מתגוררת עם משפחתה במחנה הפליטים בורג’ אלברג’נה בביירות. ביום שבו סבא-רבא שלה נותן לה את המפתח לביתו הישן בגליל, היא מתמלאת פחד שמא איבד את התקווה לשוב הביתה. בחיפושיה אחר תקוותו האבודה של סידי, היא לומדת את סיפורם של ארבעת הדורות במשפחתה. 

לאחר ההקרנה שיחה בין הבמאי דניאל וקסמן ופרופ’ הלל כהן, האוניברסיטה העברית ירושלים

עכו חלומות

בימוי: דניאל וקסמן
| 77 דקות

עזאם סלאמה, במאי תאטרון פלסטיני, מביים בעכו הצגה אוטוביוגרפית המתרחשת בשנת 1947, סוף תקופת המנדט הבריטי. ההצגה מגוללת את סיפור אהבתם של סבתו, הזמרת ליילה, וד”ר אלפסי, התושב היהודי האחרון שנותר בעיר בתקופת המלחמה. המחזה נתקל בהתנגדות מצד גורמים יהודים וערבים כאחד ולא זוכה לעלות על במת התיאטרון. 

לאחר ההקרנה תתקיים שיחה עם הבמאית סאהרה דירבאס

חתמתי על העצומה + על סף הבית

חתמתי על העצומה - מייד לאחר שפלסטיני חותם על עצומה באינטרנט, הוא מושלך אל מערבולת היסטרית של ספק עצמי. | על סף הבית - שלושה דורות של בני משפחת בשאראת המתגוררים בארה”ב, שימרו את זיקתם הרגשית לבית המשפחה בשכונת טלביה בירושלים, אותה כבשו ישראלים ב־1948. אחת מהן היא ואלרי בת ה־21, שחוצה את האוקיינוס כדי לבקר בבית סבה

לאחר הסרט, תתקיים שיחה עם פרופ’ רפאל גרינברג, אוניברסיטת תל אביב

אפולו בשערי עזה

בימוי: ניקולס ואדימוף
| 70 דקות

ב־2013, התגלה פסל עתיק של אפולו בימה של עזה – בטרם נעלם בנסיבות מסתוריות. האם היתה זו מלאכת זיוף, או מתנה מהאלים לפלסטינים הזקוקים כל כך לתקווה? מותחן ארכיאולוגי כמו גם הרהור מרתק בשבריריות הציוויליזציות בחלוף הזמן.