רביעי | 23.05.18

שעה פריטים
All day
 
6pm
18:00
8pm
20:00
20:15
סגור
לתכנית החודשית

רטרוספקטיבה לאינגמר ברגמן

ארנסט אינגמר ברגמן נולד ב־14.07.1918 באופסלה ומת ב־30.07.2007 באי פארו. ברגמן היה במאי ותסריטאי קולנוע, במאי תיאטרון, סופר, מנהל תיאטרון ודרמטורג. במהלך חייו כתב וביים כשישים סרטים, 170 הפקות תיאטרון ומעל 100 מאמרים וספרים. בין יצירותיו הידועות ביותר הסרטים "החותם השביעי", "תותי בר", "מעיין הבתולים", "השתיקה", "פרסונה", "זעקות ולחישות", "פאני ואלכסנדר", והן האוטוביוגרפיה "לטרנה מגיקה".

בכל עבודותיו עוברים כחוט השני ואריאציות על הנושאים המרכזיים, שבעצם מבטאים את חוסר יכולתם של בני האדם לתקשר ביניהם – משפחות לא מתפקדות, אמנים כושלים המתעללים בסביבתם ומעל הכל היעדרותו של האלוהים.

סרטיו של ברגמן מתרחשים כמעט כולם בשבדיה, והחל משנת 1961 בה צולם "מבעד הזכוכית האפילה" כמעט כולם צולמו באי הקטן פארו. מעבר להערכת הביקורת הבינלאומית בזכות מורכבות הנושאים והשפה הקולנועית הייחודית והעשירה, סרטיו זכו להצלחה מסחרית בינלאומית החל משנות החמישים בגלל ההיקסמות מ"האקזוטיקה הסקנדינבית": שפה מסתורית, טבע בראשיתי, נשים בלונדיניות, עירום ומיניות "טבעית".

במהלך הקריירה הארוכה הקפיד ברגמן לעבוד עם אנשים קבועים. הבולטים באנסמבל של ברגמן הם הצלם סוון ניקוויסט, השחקנים מקס פון סידוב, ליב אולמן וביבי אנדרסון ומעצב התלבושות מאגו.

היחסים בין חייו של אמן לעבודתו במקרה של אינגמר ברגמן מסובכים ביותר ומאתגרים. באינספור ראיונות וכמובן באוטוביוגרפיה "לטרנה מגיקה" ברגמן תמיד התייחס להשפעת ילדותו על תפיסתו האמנותית.

שנת 2018 הוכרזה בעולם כשנת ברגמן, לציון 100 שנים להולדתו של הבמאי שנחשב בעיני רבים כיוצר הקולנוע הגדול מכולם. הסינמטקים בישראל מצטרפים לחגיגה העולמית והחל מאמצע פברואר ועד סוף שנת 2018 נקרין את כל סרטיו העלילתיים של המאסטר השבדי. בחודשים פברואר מרץ נקרין את סרטיו המוקדמים, בין מאי לאוגוסט את היבול של שנות החמישים והשישים (הסרטים המפורסמים ביותר) ולקראת סוף השנה את עבודותיו המאוחרות.

התוכנית מאורגנת בעזרת קרן ברגמן ומכון הקולנוע השבדי.

כלא

בימוי: אינגמר ברגמן
| 78 דקות

סופר שנואש מנישואיו, מקבל אתגר מבמאי קולנוע: לכתוב תסריט המתאר את יחסיו עם פרוצה. אגב כך משוכנע הסופר כי מצא את השחקנית האידיאלית לתפקיד הראשי – פרוצה המתגוררת עם סרסורה. מכאן מתוארת מערכת היחסים הדימיונית בין השניים. "כלא" הוא הסרט “הברגמני” הראשון ואחת מיצירותיו האישיות ביותר.

לשמוח

בימוי: אינגמר ברגמן
| 95 דקות

הכינוי שניתן לסימפוניה התשיעית של בטהובן המלווה את העלילה, העניק לסרט הזה, שכל כולו פלאשבק אחד ארוך, את שמו. בזמן חזרות על היצירה לעיל, מקבל כנר טלפון המבשר לו על מות רעייתו בתאונה. הוא חוזר שבע שנים לאחור ובוחן את חייו: קריירה, אהבה, נישואין. 

הפסקת קיץ

בימוי: אינגמר ברגמן
| 96 דקות

מארי, רקדנית באופרה המלכותית של שטוקהולם, מתאהבת בימי חופשת הקיץ בצעיר ושמו הנריק. עם תום החופשה הנריק נהרג ומשך תריסר השנים הבאות מארי אינה מצליחה להתאושש מאבלה. ברגמן מעמת את הדיכאון והמלאנכוליה עם פלאשבקים מהאהבה הגדולה. התוצאה היא סרט רגיש ונוגע ללב.

נשים מחכות

בימוי: אינגמר ברגמן
| 105 דקות

שלוש נשים, הנשואות לשלושה אחים, ממתינות לבוא בעליהן לאתר הנופש. בינתיים, כל אחת מתוודה על ארוע בעברה. הבימוי האלגנטי של ברגמן והטונים הקומיים, הפכו את “נשים מחכות” להצלחה בינלאומית שחשפה את כוחו של ברגמן כבמאי בעל הבנה לנפש הנשית.

קיץ עם מוניקה

בימוי: אינגמר ברגמן
| 97 דקות

הארי מתאהב במוניקה, זבנית מפתה וסקסית. אחרי מריבה עם אביה יוצאת מוניקה עם הארי לחופשה באי נידח מחוץ לשטוקהולם. מוניקה מגלה שהיא הרה והשניים מתחתנים. אך עד מהרה היא משתעממת מחיי הנישואין. דרך דרמה על אהבת נעורים וסופה מציע ברגמן את נקודת מבטו המפוכחת על התבגרות וזוגיות. 

משבר

בימוי: אינגמר ברגמן
| 93 דקות

נלי בת ה־18 גרה בעיירה שלווה עם אמה המאמצת. כאשר אמה הביולוגית לוקחת אותה לטובת חיים תוססים בעיר הגדולה, היא פוגשת בג’ק, מחזר שטני של אמה. התוצאה משלבת כמה מן היסודות שיתפתחו מאוחר יותר אצל ברגמן: היחסים בין נשים, המתח שבין העיר לכפר ובין האפלה לאור. 

גשם יורד על אהבתנו

בימוי: אינגמר ברגמן
| 95 דקות

| דויד השתחרר זה עתה מבית הכלא. מגי שפעם חלמה להיות שחקנית, נושאת ברחמה תינוק של אב לא ידוע. הם נפגשים במקרה בתחנת הרכבת, לשניהם אין גרוש, ומחליטים לפלוש לבית קיץ נטוש. ברגמן משכלל כאן את השילוב בין דרמה למחוות קלילות יותר, ואת השפה הקולנועית

ספינה להודו

בימוי: אינגמר ברגמן
| 102 דקות

יצירה קאמרית במרכזה עומדות ארבע דמויות. ברחובותיה הנטושים של עיר נמל, מחפש יוהנס אחר סאלי, אהובתו האבודה. הוא נזכר בימים שבהם החלה אהבתם לפרוח. שתי הדמויות האחרות הן של הורי יוהנס, שעל ספינתם הכירו השניים. האב, קפטן הספינה העריץ, ואמו הסמרטוטית. 

מוסיקה באפילה

בימוי: אינגמר ברגמן
| 85 דקות

העלילה הסנטימנטאלית עוקבת אחר צעיר שהתעוור בתאונת ירי במהלך שירותו הצבאי וסיפור נישואיו לבת־ליוויתו דלת האמצעים. ברגמן ממשיך לעסוק באהבה צעירה ובקשייה, בתחושת הבדידות הגברית ובקושי למצוא את מקומך בחברה. התוצאה היא סרט איטי ויפה, דרכו אפשר לעמוד על תהליך ההבשלה של ברגמן.

נמל בית

בימוי: אינגמר ברגמן
| 99 דקות

גרטרוד היא צעירה טהורה המאמינה – בעידוד אמה הפוריטנית – בעתיד אישי קודר ואומלל. התחושה הזו גוברת נוכח גורלה הטרגי של ידידה שמתה במהלך ביצוע הפלה. הביקורת של התקופה התלהבה מ”נמל בית” והכתירה אותו לאחד הסרטים השוודים הטובים בכל הזמנים. 

צמא

בימוי: אינגמר ברגמן
| 88 דקות

זוג נשוי עושה את דרכו ברכבת מבזל לשטוקהולם. האשה משחזרת בדמיונה את פרשיית האהבים שלה עם ימאי והגבר מנסה להשוות במוחו בין אשתו הנוכחית ובין זו הקודמת. בסופו של דבר מגלים השניים ש”גהינום יחד עדיף על גהינום בנפרד”.