שני | 10.12.18

סגור
לתכנית החודשית
"כלת הנילוס" - נשים במצרים בין מסורת, דיכוי וחלומות
כלת הנילוס
בימוי: אדוארד מילס-עפיף | 63 דקות

הקרנות נוספות של הסרט

ההרצאה לפני הסרט תעסוק במצבן של נשים בעולם הערבי ובחברות מוסלמיות פטריארכליות ותסקור כיצד נשים בחברות אלו מתמודדות עם דיכוי דתי, פוליטי וחברתי .נדון בשאלה האם המגבלות והאיסורים הינם תולדה של חקיקה דתית או תוצאה של מסורת תרבותית. כמו כן נתייחס  להקשרים הפוליטיים בעקבות ה"אביב הערבי" ונדון בהשלכות ההפיכות וארועים אלו על מצבן של נשים במצרים ובשאר מדינות ערב. (תוניסיה, לוב, סעודיה, תימן)

מרצה: ד"ר איריס פרוכטר-רונן מלמדת בחוג ללימודים רב תחומיים ובחוג לתרבות הקולנוע  באוניברסיטת חיפה, עבודת הדוקטורט שלה  עסקה בהתמודדותה של ירדן עם הסוגיה הפלסטינית כחלק מתהליך גיבוש זהותה הלאומית, תחומי מחקריה עוסקים בפוליטיקה ,ומיגדר בקולנוע ובתרבות פופולרית במזה"ת 

אירוע בשיתוף עם הפורום לחשיבה אזורית. הפורום לחשיבה אזורית הוקם בשנת 2014 במטרה לחולל שינוי תודעתי באופן שבו תופס הציבור הישראלי את המזרח התיכון ואת מקומה של ישראל בתוכו. הפורום מסקר ומנתח את האירועים במזרח התיכון, מספר וכותב עליהם מזווית ראייה אזרחית, מקצועית ועצמאית, ובכך תרום להבנה מעמיקה של הציבור הישראלי את המרחב המזרח תיכוני בו הוא חי.

צרפת 2016 | 63 דקות| ערבית | תרגום לעברית, אנגלית

הבה מאוהבת באחמד, ארוסה זה שלוש שנים. אבל בכפר הקטן שבו היא חיה, בדלתא של הנילוס, למסורת של יש עצמה משלה. כך היא מוצאת עצמה נאלצת להנשא לאחר. מכאן מתפתחת טרגדיה משפחתית שיש בה אינטריגות, סודות, ומנהגים מסורתיים שקשה לעמוד מולם. "כלת הנילוס" צולם ב-2013, בימים שבה "האחים המוסלמים" שלטו במצרים, והוא מציג מבט ישיר ושובר לב על גורלן של נשים רבות ברחבי העולם הערבי.

שם באנגלית: